ČeštinaEnglish


Banner
Banner
Home Aktuality
Sklizeň 2021 PDF Tisk Email

 

Sklizeň chmele v ČR v roce 2021

dosáhla 8 306 tun

 

Podle oficiálůní zprávy ÚKZUZ, vydané na počátku prosince 2021, sklidili čeští chmelaři 8 306 tun chmele. Toto množství je nejvyšší od roku 1996, kdy se však chmel pěstoval na ploše 9 335 ha (proti 4 971 ha v roce 2021).

Celý článek...
 
Tiskova zprava 20. 12. 2019 PDF Tisk Email

 

Navzdory výkyvům počasí, byla letošní

sklizeň chmele velmi dobrá

 

ÚKZÚZ v tuzemsku vede registr chmelnic a pěstitelé vysazují pouze tímto úřadem certifikovanou sadbu podle zákona o osivu a sadbě a zákona o ochraně chmele. Celý proces certifikace chmele je rovněž pod dohledem ÚKZÚZ. Podle údajů ÚKZÚZ bylo pěstiteli chmele v tuzemsku sklizeno 7 145 t suchého chmele, z toho v Žatecké chmelařské oblasti byla celková produkce chmele 5 277 t (73,9 % z celkové produkce), v Úštěcké oblasti to bylo 934 t (13 % z celkové produkce) a v Tršické oblasti konečné číslo dosáhlo 935 t (13,1 % ze celkové produkce).

Celý článek...
 
Tiskova zprava 16.9. 2019 PDF Tisk Email

Žatec hostil 73. jednání agrárních komor V4

 

Na své již 73. společné jednání zavítali do Žatce – města chmele ve dnech 10. a 11. září 2019 zástupci Agrárních komor Slovenska, Maďarska a Polska, a to na pozvání Agrární komory České republiky.

 

Zástupce zemědělců Visegrádské čtyřky přivítal v prostorách Chmelařského institutu v Žatci předseda Svazu pěstitelů chmele České republiky Ing. Luboš Hejda. Svaz účastníkům připravil krátkou prezentaci o stavu pěstování chmele v České republice. Polský zástupce agrární komory uvedl, že o jedinečnosti Žateckého chmele se doma dozvěděl z reklamy jednoho pivovaru v televizi a ocenil možnost se o jeho pěstování dozvědět více přímo tam, odkud pochází. Maďarský zástupce řekl, že jeho země sice není jakkoli významným producentem chmele, ale zato velmi statečným spotřebitelem piva a českého chmele. Všichni zástupci V4 vyjádřili úctu jedinečnosti a kvalitě Žateckého chmele a aktivně se během následného programu zajímali o historii i současnost pěstování chmele. Účastníci V4 měli možnost navštívit Chmelařské muzeum v Žatci, pivovar Pioneer, pivovar a restauraci U Orloje v komplexu Chrámu chmele a piva a samozřejmě i samotnou sklizeň, která probíhá na Účelovém hospodářství Stekník.

 

 1

 

Na závěr setkání V4 bylo přijato společné komuniké, které shrnulo projednávaná témata, například současnou situaci na agropotravinářském trhu a sklizeň nejdůležitějších plodin, situaci s africkým morem prasat, stěžejní téma vyjednávání nové společné zemědělské politiky po roce 2020, nekalé obchodní praktiky řetězců a další. V4 považuje za zásadní, aby zemědělci v EU měli rovné a spravedlivé podmínky, společná zemědělská politika představovala menší administrativní zátěž a aby v rámci prvního pilíře mohly členské státy vyčlenit až 25 % finančních prostředků na podporu citlivých sektorů, tedy i pěstování chmele.

 

Čeští pěstitelé chmele každoročně vypěstují nejvíce jemně aromatického chmele na světě. Z čísel celní statistiky je zřejmé, že jeho vývoz zůstává důležitou položkou agrárního zahraničního obchodu České republiky. Dlouhodobě se obchod chmelem pohybuje ve výrazně kladné bilanci. V kalendářním roce 2018 bylo podle ČSÚ do zahraničí vyvezeno 4 477 tun ÚKZÚZ ověřeného a certifikovaného českého chmele.

 

Podle údajů ÚKZÚZ je letošní tuzemská sklizňová výměra chmele 5 003 hektarů. Pěstitelé v minulých letech investovali značné množství financí do obnovy porostů a technologií pro pěstování a sklizeň chmele, aby uspokojili poptávku po českém chmelu.

 

Sklizeň chmele se blíží ke konci. Zástupci pěstitelů na svém setkání před sklizní odhadli letošní sklizeň na 6 300 tun chmele. Přesnější čísla budou k dispozici po sečtení na počátku prosince t.r. Z dostupných analýz vzorků doposud dodaných partií chmele lze usuzovat, že kvalita chmele z pohledu alfa hořkých látek by mohla být mírně nadprůměrná. Po několika letech podprůměrných hodnot to je velmi příjemná zpráva.

 

Český chmel, to jest zaměstnanost a tradice kvality! Český chmel je bezvadný!

 

Jednání V4 a pěstování chmele se věnoval pořad Potraviny z domoviny

https://www.youtube.com/watch?v=TSRjXHwFhUQ&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0LCzx6IXCk2u4KWfrNAcpIa0C6obgw6mWez57BVj_3NNbLt1H97AoCQrY

 

  2

Lídři agrárních komor Visegrádské čtyřky během tiskové konference v aule Chmelařského institutu

 

3

V rámci návštěvy sklizně chmele ve Stekníku padaly nejrůznější dotazy, které zodpovídal vedoucí hospodářství Ing. Jaroslav Pokorný, Ph.D. a Ing. Michal Kovařík, tajemník Svazu pěstitelů chmele

 
Brewing Like Czech Do - Denver 18. 4. 2019 PDF Tisk Email

 

 

Brewing Like Czech Do

 

CBCDENVER pozv

 

V minulém týdnu proběhla v americkém Denveru prezentace českého chmele pod názvem „Jak Češi vaří pivo“. Prezentace byla součástí konference řemeslných pivovarů (Craft Brewers Conference) a organizovalo ji Ministerstvo zahraničních věcí a Ministerstvo zemědělství prostřednictvím agrárního diplomata Petra Ježka z Velvyslanectví ČR se sídlem ve Washingtonu DC. Prezentaci českého chmele navštívili stovky účastníků konference, kteří jsou zároveň pivovarníky. V rámci projektu byla k dispozici piva s českým chmelem. Tato piva uvařily pivovary Aslan Brewing Co. ze státu Washington, Live Oak Brewing Co. z Texasu, Port City Brewing Co. z Virginie a kanadský pivovar TransCanada Brewing Co. Prezentace se účastnil nejen Svaz pěstitelů chmele a Chmelařský institut, Bohemia Hop a Arix a.s., ale také sladařská společnost Sekado s.r.o., technologická rodinná společnost CHEOPS spol. s.r.o., Beerex s.r.o. a Bines and Vines Czech Imports (Canada).

 

DENVER002

DENVER001

DENVER003

DENVER004

 

 

Prezentace navázala na loňský ročník v Nashville a následnou incomingovou misi pivovarníků z USA a Kanady v ČR.

http://eagri.cz/public/web/mze/ministerstvo-zemedelstvi/proexportni-okenko/zemedelsti-diplomate/usa/prezentace-surovin-a-reseni-pro-vareni.html

http://eagri.cz/public/web/mze/ministerstvo-zemedelstvi/proexportni-okenko/zemedelsti-diplomate/usa/predstaveni-ceskych-surovin-a.html

 
« ZačátekPředchozí12345678910DalšíKonec »

Strana 1 z 11
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

Založeno na Joomla!, Design: Lukas Hajek - Imemine, Template:Free Joomla 1.5 Theme,Valid XHTML and CSS.