ČeštinaEnglish


Banner
Banner
Banner
Home Aktuality
Tisková zpráva - 22.8.2013 PDF Tisk Email
Začíná sklizeň českého chmele 2013


Závěr prázdnin a začátek školního roku vždy patří sklizni chmele. První štoky jemně aromatického chmele padly již 19. srpna. V závěru tohoto týdne a na počátku příštího týdne se rozběhne sklizeň u všech pěstitelů v Čechách i na Moravě.

Letošní úrodu ovlivnil průběh počasí. Dlouhá zima posunula i samotný termín sklizně. Sklízet se tak bude v průměru o 3 až 4 dny později, než-li je zvykem. Na začátku června po nadměrném úhrnu srážek a zvýšení hladin řek v Čechách došlo k zaplavení několika stovek hektarů chmele. V některých lokalitách zůstala voda po delší dobu a tím negativně ovlivnila vyvíjející se rostliny chmele. "Důsledkem je, že odhadem se na 200 - 250 ha chmel sklízet vůbec nebude a bude nutné tyto plochy obnovit. Právě obnova porostů je pro budoucí rozvoj českého chmelařství v tuto chvíli jedna z nejpalčivějších otázek", upozorňuje Michal Kovařík, tajemník Svazu pěstitelů chmele. Na počátku srpna rovněž spadlo několik hektarů chmelnic vlivem vichřice.
Celý článek...
 
Tisková zpráva - 10.6. 2013 PDF Tisk Email
Dopady povodní 2013 na chmel a chmelniceVytrvalé deště a rozvodněné toky, které zasáhly před několika málo dny území Čech a zejména okolí Labe, Ohře a Vltavy se v minulých dnech nevyhnuly ani chmelu. Zatopily rozlehlé části území s chmelnicemi a rostoucím chmelem.

Celý článek...
 
Tisková zpráva - 11.4.2013 PDF Tisk Email
Zahraniční obchod s českým chmelem zaznamenal meziroční nárůst


::: České obchodní firmy v roce 2012 vyvezly celkem 4.148 tun českého chmele. :::
::: Český chmel byl vyvezen za posledních více jak patnáct let do osmi desítek zemí. :::
::: Největšími odběrateli je znovu Japonsko následované Německem a Čínou. :::
::: Dovoz se meziročně nepatrně zvýšil. :::
::: Český chmel zůstává důležitou položkou českého agrárního sektoru a zahraničního obchodu. :::Dlouhodobě má více jak tři čtvrtiny českého chmele cíl v zahraničí. Chmel tedy zůstává stále velmi důležitou položkou agrárního zahraničního obchodu ČR. V kalendářním roce 2012 byl export, dle statistik ČSÚ, realizován ve výši 4.148 tun chmele. Z tohoto množství představují 78 % pelety. Zbylá část je pak ve formě sušeného lisovaného chmele.

Výraznější nárůst exportu byl zaznamenán u chmele, který směřoval zejména do Ruska, Německa, Vietnamu, Velké Británie nebo zajímavých destinací jako Peru a Zimbabwe. "Znovu se tak potvrzuje, že vedle tradičních silných odběratelů jsou zajímavé i další trhy třetích zemí", říká Michal Kovařík, tajemník Svazu pěstitelů chmele České republiky.

Odběratelé používají český chmel zejména do kvalitních prémiových značek piv s vysokým renomé, které jsou vlajkovou lodí pivovarů.

Celý článek...
 
Tisková zpráva - 17.12.2012 PDF Tisk Email
Sklizeno 4.338 tun vysoce kvalitního
českého zeleného zlata


V ČR se v roce 2012 podle ÚKZÚZ sklidilo celkem 4.338,1 t chmele (2011 - 6088 tun) s průměrným celkovým výnosem 0,99 t/ha (2011 – 1,43 t/ha).
Celý článek...
 
« ZačátekPředchozí12345678910DalšíKonec »

Strana 4 z 10
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

Založeno na Joomla!, Design: Lukas Hajek - Imemine, Template:Free Joomla 1.5 Theme,Valid XHTML and CSS.